PRACA ORYGINALNA
Migracja jako zagrożenie dla bezpieczeństwa w trzeciej dekadzie XXI wieku
 
Więcej
Ukryj
1
Uniwersytet Pomorski w Słupsku
 
2
Pomeranian University in Słupsk
 
Zaznaczeni autorzy mieli równy wkład w przygotowanie tego artykułu
 
 
Data nadesłania: 10-09-2024
 
 
Data ostatniej rewizji: 27-02-2025
 
 
Data akceptacji: 11-03-2025
 
 
Data publikacji: 10-04-2025
 
 
Autor do korespondencji
Izabela Szkurłat   

Uniwersytet Pomorski w Słupsku
 
 
JoMS 2025;61(1):669-687
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel pracy:
Ukazanie danych o migracji i postrzeganie zjawiska przez respondentów w autorskich badaniach.

Materiał i metody:
Poddano analizie międzynarodowe dane związane z migracją legalną i nielegalną. Wskazuje się także na najnowsze akty prawne związane ze zjawiskiem migracji. Przy użyciu autorskiego kwestionariusza przeprowadzono badania ankietowe dotyczące postrzegania zjawiska migracji i jego wpływu na bezpieczeństwo zarówno w Polsce, jak i w UE.

Wyniki:
Wszystkie uzyskane odpowiedzi w badaniu, możemy zdecydowanie stwierdzić, że ankietowani są przeciwni przyjmowaniu migrantów na teren nie tylko Polski, ale także państw należących do Unii Europejskiej. Z przeprowadzonego badania wynika także, że nie tylko nielegalna migracja wzbudza niepokój wśród ankietowanych, ale takie obawy wynikają również ze zjawiska legalnej migracji wewnątrz państw Unii Europejskiej. Zadawalający jest natomiast fakt, że zdecydowana większość respondentów jest zdania, że migranci będą w stanie skutecznie zintegrować się społecznie i kulturowo.

Wnioski:
Zjawisko migracji jest problemem złożonym. Przyjmujemy jednak, że w przyszłości będzie się nasilało za sprawą wielu czynników, m.in. poszukiwania nowych pracowników ze względu na kurczenie się populacji Europy, chęć poprawy jakości życia przez migrantów spoza Europy, zagrożenia naturalne wymuszające relokację czy też konflikty międzypaństwowe. Dlatego też ważne jest, aby płaszczyzny funkcjonowania (społeczna, ekonomiczna, kulturowa) społeczności złożonej z rdzennych obywateli i migrantów nie powodowały zbędnych zagrożeń. Migracja budzi szereg przede wszystkim negatywnych emocji w państwach UE – szczególnie uwzględniając migrantów spoza UE. Dlatego tak ważne jest wypracowanie wspólnego stanowiska oraz regulacji prawnych, które pozwolą na skuteczniejsze działania państw UE względem migrantów.
Licencja
REFERENCJE (5)
1.
Castles, S., Miller, M.J. (2011). Migracje we współczesnym świecie. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 28–29.
 
2.
Esses, V.M., Dovidio, J.F., Jackson, L.M. & Armstrong, T.L. (2001). The immigration dilemma: The role of perceived group competition, ethnic prejudice, and national identity. Journal of Social Issues, 5(1), 1–34. Wiley-Blackwell.
 
3.
Paleczny, T. (2017). Procesy asymilacji, transkulturacji i uniwersalizacji kulturowej: przegląd problematyki. Krakowskie Studia Międzynarodowe, 3, 63. Oficyna Wydawnicza AFM.
 
4.
Pasamonik, B., Duch-Krzystoszek, D. (2018). Kultura czy gospodarka? Obawy Polaków przed imigracją i imigrantami na tle innych społeczeństw europejskich. Polityka Społeczna, 536–537(11– 12), 2–3. Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
 
5.
Stephan, W.G. & Stephan, C.W. (2000). The role of threat in intergroup relations. Advances in Experimental Social Psychology, 32, 275–313. Elsevier.
 
eISSN:2391-789X
ISSN:1734-2031
Journals System - logo
Scroll to top