метамовна рефлексія, метафора, політичний текст, політичний дискурс, функції метамовного рефлексива
Мета дослідження
Мета - з’ясувати функціональні особливості метамовних конструкцій (метамовного рефлексива), вираженого метафорою, у політичних текстах, що є одним із основних засобів зв’язку політиків з суспільством та сприяють порозумінню і налагодженню ефективного діалогу між політичними ораторами та адресатом.
Матеріали та методи
Методи. Для досягнення зазначеної мети було проведено системний аналіз наукової літератури з зазначеної проблематики; описано випадки використання метафори як метамовного рефлексиву у політичних текстах; здійснено порівняльний аналіз впливу на адресата політичних текстів з метамовними елементами, вираженими метафорою, та політичних текстів без метамовних елементів.
Результати дослідження
З’ясовано, що метамовний елемент, виражений метафорою, у політичних текстах виконує функцію
- впливу на інтелект, почуття і волю адресата;
- коригування понять з метою створення певної думки та структуризації мислення людини в процесі політичної діяльності;
- виявлення соціальних, політичних, ціннісних орієнтацій адресанта, його світоглядну неоднорідність;
- формування оцінних смислів щодо промов суб’єктів політичного дискурсу, тобто позитивних, або негативних думок про ту чи іншу політичну ситуацію.
Висновки
Метамовні рефлексиви, виражені метафорою, - невід’ємний елемент в сучасному політичному дискурсі, оскільки в умовах жорсткої конкуренції суб’єктам політичної діяльності необхідно висловлювати свою точку зору чітко і ясно, переконувати співрозмовника у своїй правоті, залучати до підтримки своїх ідей якнайбільшу кількість прихильників.