НЕКЛАСИЧНА ТЕОРІЯ ПОХИБОК ВИМІРІВ (НТПВ) – ЯК НОВИЙ ЕФЕКТИВНИЙ ЗАСІБ МАТЕМАТИЧНОЇ ОБРОБКИ СУЧАСНИХ НАУКОВИХ ЕКСПЕРИМЕНТІВ
некласична і класична теорії помилок, ефективне оцінювання, закон Пірсона-Джеффріса, закон Гауса, аналіз даних
Мета дослідження
Ознайомити науковців-експериментаторів з аксіоматикою НТПВ, особливостями і сферами її використання, результатами перевірки адекватності її постулатів в Головній астрономічній обсерваторії Академії наук України.
Матеріали та методи
в НТПВ задіяні ймовірнісні і математико-статистичні процедури, які забезпечують ефективність оцінок досліджуваних параметрів.
Результати дослідження
Обгрунтована необхідність застосування нового закону похибок при обсягах вибірок n > 500 у відповідності з рекомендаціями професора Кембріджського університету Г. Джеффріса.
Висновки
Некласична теорія похибок, яка створена на факультеті кібернетики Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука в 2015 р., пройшла багаторічну апробацію і показала свою ефективність при математичній обробці сучасних наукових і технічних вимірювальних експериментів великого обсягу. Застосування НТПВ при аналізі даних дозволяє вирішити три важливі проблеми, а саме:
1). Використовувати сучасні адекватні уявлення про закон розподілу похибок спостережень великих обсягів.
2). Отримати ефективні оцінки фундаментального розподілу НТПВ – закону Пірсона-Джеффріса і його найважливішу характеристику – параметр m, який є мірою відхилення статистичного розподілу від закону Гауса і є основною метрологічною характеристикою метода спостережень.
3). Вирішити проблему зважування аномальних похибок.